PDA

View Full Version : Jak grać przeciwko deckom typu OTK

Khaeldorn
05-08-2013, 08:09 PM
Witam,

Na wstępie chciałbym zaznaczyć iż nie czuję się jakimś PRO graczem, ba jestem wręcz słaby ale pograłem trochę i myślę że mogę podzielić się moimi przemyśleniami i spostrzeżeniami na temat gry przeciwko deckom typu OTK. Grałem Kat i Shaar na OTK a przeciwko wszystkim możliwym.

Na początek trzeba rozróżnić jakiego typu decki OTK w grze mamy,
Są to głównie Kat, Shaar i Nergal, zdarzają się również Sandaphony. W przypadku Kat i Shaar decki bazują raczej na Kat Grand Finale czyli użyciu Cyklopa który atakuje 2-krotnie w 1 turze. Jest on odpowiednio wzmacniany za pomocą Chaty Szamana aby zadać wymaganą ilość obrażeń. Do tego czasu przeciwnik tak grający będzie blokować i zabijać nasze jednostki.
Drugi rodzaj decków OTK to zastosowanie karty Tower of Oblivion która zadaje obu graczom obrażenia równe ilości kart w ich ręce - 5. W takim przypadku przeciwnik będzie dążył do tego abyśmy mięli 15 kart w ręce, wtedy rzuca 2 wieże i po walce. Aby samemu nie zginąć albo musi bardzo pilnować ilości kart (co jest bardzo trudne) albo będzie korzystał z Tarczy (czar z magii ziemii).

Najprostrzy sposób aby poradzić sobie z tymi deckami to posiadać kartę Garant Purge, unikalny łut szczęścia z Inferno, niestety nie każdy kto gra inferno kartę ma i nie każdy gra inferno. Dla reszty pozostaje Cosmic Realignment. Karty tej trzeba użyć w odpowiednim momencie. Kiedy gramy przeciwko Kat lub Shaar dobry moment to 8-9 tura, lub gdy ma 4 łutu szczęścia i 3 pkt siły, zazwyczaj zbiega się to ok 8-9 tury w przypadku Kat i 9-11 w przypadku Shaar. Kiedy gramy przeciwko Nergalowi nie jest już tak łatwo wyczuć moment. Zazwyczaj jest to po pierwszym użyciu przez przeciwnika Throne of Renewal. ale wtedy zapewne stracimy sporo kart z ręki i niestety nie daje to gwarancji wygranej gdyż Nekropolia posiada karty za pomocą których można wyciągać karty z cmentarza. Nie mniej często wystarczy to do pokonania przeciwnika.

Teraz, jak wrzucać jednostki do walki. Kiedy gramy przeciwko Shaar lub Kat, trzeba możliwie najszybciej wyciągać jednostki zadające duże obrażenia. Najlepsza taktyka to Pao + Most dzięki czemu wróci nam do ręki i będzie można go ponownie wykorzystać. Z tego względu warto mieć w decku karty zwiększające obrażenia, Inner Fire itp.
Należy też pamiętać żeby nie wyciągać też wszystkich jednostek kiedy przeciwnik już zacznie nas blokować. Tyczy się to głównie Shaar która raczej czyści stół (zabija wszystko) niż blokuje. Blokowanie jednostek to raczej domena Kat z racji dostępu do szkoły magii ziemii i powietrza. Należy pamiętać aby ustawiać jednostki w każdym szeregu aby nie dawać możliwości bezpośredniego ataku przeciwnikowi. Dzięki temu musi użyć Mostu do utorowania sobie drogi co z kolei opóźnia atak i daje nam szansę na wygraną.
Kiedy walczymy przeciwko OTK bazującym na Tower of Oblivion wystarczy pilnować swojej ręki i niedopuszczać do sytuacji w której posiadamy więcej niż 7-8 kart. Starajmy się zrzucać karty na bierząco ale nie wszystko na raz ponieważ 8 jednostek na stole to po użyciu Tronu + 8 kart w naszej ręce a jeśli mamy w niej ich przynajmniej 5 to mamy spore kłopoty. Nie bujmy się zużywać czarów. Nawet jeśli są to czary które aktualnie nic na nie dadzą trzeba pilnować swojej ręki. To samo tyczy się łutów szczęścia.

Myślę że to by było na tyle. Oczywiście nie uważam tematu za wyczerpany i sporo osób dołoży coś od siebie.

Powodzenia i mam nadzieję że choć trochę się to przyda !

lucvanhal
05-09-2013, 12:24 PM
Przydatne rady.

Ja dodatkowo trzymam w swojej talii 4x Dispell Magic
Przydaje się na niektóre buildy OTK (sam trochę tym grałem i dispellowanie mnie strasznie bolało bo nie byłem wstanie powstrzymać dmg) no i przydaje się przy zwykłych deckach, kiedy przeciwnik bustuje/hexuje jednostki.

drid93
05-10-2013, 11:10 AM
Jeżeli posiadamy magię pierwotną to można użyć karty która zabiera przeciwnikowi speela i rzuca za darmo. Przeważnie w 5-6 turze można rzucić i prawie na pewno złapać przeciwnikowi kamienną tarczę. Przeważnie stawia to już nas w wygranej pozycji (no chyba, że akurat przeciwnik ma pao)

Khaeldorn
05-10-2013, 11:34 PM
Prawie każdy deck OTK ma coś co temu przeciwdziała. Kat i Shaar mają łut szczęścia zadający 3 pkt obrażeń o ile przeciwnik ma więcej HP a grając OTK będzie zapewne mieć. Nergal ma Tron który zdejmuje czar i przywróci do jego ręki. Taka kradzież bardziej pomaga jeśli mamy potworki na stole i jest czym dobić, taka kradzież to jeszcze lepsze niż dispell ;)

SakataUsui
05-12-2013, 05:43 PM
Ze swojej strony moge polecić plądrowanie, zagrane w odpowiednim momencie może powstrzymać przeciwnika przed rzuceniem decydującej karty i zapewnić nam zwycięstwo :) W normalnych pojedynkach również czasami się przydaje ^^

marion695
06-12-2013, 10:25 AM
dzieki za porady